امروز: پنجشنبه ، 02 اسفند 1397

فيلتر محصولات

نخستین واحد تولید ماده معدنی بوهمیت بهره برداری شد پرینت پست الکترونیکی

نخستین واحد تولید ماده معدنی بوهمیت در کشور با حضور رئیس هیات عامل ایمیدرو به بهره برداری رسید.
به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات کاربرد مواد معدنی غرب کشور (آذرشهر)، در این مراسم که جمعی از مقامات استان آذربایجان شرقی، مجری و مشاوران طرح حضور داشتند طرح تولید بوهمیت از آلومینا راه اندازی شد.
در این مراسم، مهدی کرباسیان با اعلام اینکه تاکنون نیاز کشور به این ماده معدنی از خارج وارد می شد تصریح کرد: واحد تولید بوهمیت، قادر به تامین نیاز داخلی کشور به این ماده است.
واحد تولید بوهمیت از ظرفیت 300 تن در سال برخوردار است که توسط متخصصان در شرکت های داخلی، بومی سازی و راه اندازی شده است.
پودر بوهمیت که پودر پایه برای تولید محصولات کاتالیستی است در صنایع مختلف به عنوان ماده ای دیرگداز و جاذب رطوبت، کاربرد وسیعی دارد. تولید این ماده، ارزش افزده بسیار بالایی هم در داخل کشور ایجاد می کند. مطالعات صورت گرفته نشان می دهد، تولید صنعتی بوهمیت از نرخ بالای بازگشت سرمایه برخوردار است.
بهای هر تن بوهمیت در بازار برابر با 25میلیون تومان است.
مهندس عظمائی - مدیر مرکز_ نیز در این خصوص  گفت: تولید موفقیت آمیز و خلوص بالای هیدروکسید آلومینیوم در این مرکز که بعنوان پایه اولیه جهت تولید بوهمیت می باشد از سال 1385 شروع شده در پی آن و با تلاش پژوهشگران خود مرکز این واحد توانست هیدروکسید آلومینیوم با خلوص بسیار بالا یعنی 99.96 تا 99.99 درصد را با کمک دستگاه تولید نانو آلومینا که از اختراعات خود مرکز بود، تولید کند.
این روند بصورت طبیعی ادامه داشت تا در سال 91 و همزمان با طرح خود گردانی مرکز آذرشهر که از طرف هیات عامل مصوب شد، طرح مطالعه و تحقیقات در زمینه خودگردانی مالی مرکز از طرف کارشناسان مرکز بصورت جدی آغاز شد. تا اینکه پس از دو سال تحقیقات جدی در این خصوص و طی تفاهم نامه با پژوهشگاه شرکت نفت، برای اولین بار در ایران موفقیت تولید بوهمیت در این مرکز حاصل شد.
وی خاطر نشان ساخت:طرح تولید بوهمیت نزدیک به دوسال است که بطور جدی دراین مرکز در حال مطالعه و پیگیری بود که با تولید اولیه این محصول در حد آزمایشگاهی، مرحله امکان سنجی تولید این ماده در اشل صنعتی طی سال گذشته با موفقیت به پایان رسید. پس از اخذ موفقیت های تولید ماده بوهمیت تولیدی مرکز، گزارش موفقیت آن به سازمان ارسال شد. و درپی این گزارش و حضور دکتر کرباسیان در استان آذربایجان شرقی، و اخذ نظر مثبت ریاست محترم سازمان، در اولین جلسه کمیته سرمایه گذاری سازمان، بحث تامین مالی پروژه فوق، به تصویب رسید ودر اولین فرصت پس از تامین اعتبار فوق، اقدامات اساسی در این خصوص شروع شد.
عظمائی افزود: این محصول تا الان بصورت کامل وارداتی بوده که با دستیابی کامل به تولید صنعتی این محصول، برای اولین بار درایران، این مهم در مرکز تحقیقات آذرشهر صورت می پذیرد واین موفقیت مهم نیز با همکاری وهمراهی محققان و پژوهشگران، مهندسان، کارشناسان و کارگران این مجموعه وبا دانش کاملا بومی صورت می گیرد.
شایان ذکر است پودر بوهمیت که بعنوان پودر پایه جهت تولید محصولات کاتالیستی بکار می رود و ارزش افزده بسیار بالای هم دارد، در اولین سال تولید، علاوه بر بازگشت کامل سرمایه، امکان سود چند برابر بیشتر از مبلغ سرمایه گذاری نیز قابل تصوّر است. بنابراین، با دستیابی به دانش تولید " بوهمیت " ، كشورایران برای همیشه از واردات این ماده بی نیاز خواهد شد. میزان نیازكشوربه این ماده براساس اطلاعات بدست آمده ، سالانه 400 تن می باشد. هرچند میزان نیاز كشور به این ماده اندك است، امّا به عنوان یك پایه برای كاتالیستهای صنعت نفت وپتروشیمی  بسیارحائز اهمیت است ودر نهایت این امید می رود که با تحقق طرح توسعه طی سالجاری و سال آتی این مرکز توانایی دستیابی به تولید پایه کاتالیست، کاتالیست HDS   و نهایتا کاتالیست ریفرمینق که قیمت جهانی اش امروز بصورت متوسط هر کیلو 130 دلار برآورد می شود.